O zakupach oprogramowania

Certyfikacja Firma Bezpieczna Cyfrowo wymaga, aby całe oprogramowanie w Twojej firmie było wspierane przez producenta, regularnie aktualizowane i chronione przed złośliwym oprogramowaniem.
Z kolei jeśli chodzi o zakup oprogramowania, generalna zasada to używanie wyłącznie oprogramowania, które pochodzi z oficjalnego źródła, które jest zatwierdzone przez producenta/sprzedawcę.
Całe oprogramowanie musi być licencjonowane i wspierane. Oznacza to, że masz prawo do korzystania z niego, a sprzedawca zobowiązał się do wspierania go poprzez dostarczanie regularnych aktualizacji (łatek).
Istnieje wielu producentów lub sprzedawców oprogramowania. W praktyce większość organizacji nawiązuje kontakty z autoryzowanym sprzedawcą, który może pozyskiwać i kupować oprogramowanie w ich imieniu.

Jak wybrać renomowanego sprzedawcę?

Niektóre typy oprogramowania można kupić tylko bezpośrednio od producenta (vendor), ale większość można kupić za pośrednictwem sprzedawcy (re-seller), który jest akredytowany przez producenta i kupuje oprogramowanie po cenie kosztów, aby sprzedawać je dalej.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem oprogramowania, przejdź do strony internetowej producenta. Większość z nich będzie miała sekcję sprzedażową, gdzie zamieszczają listę akredytowanych partnerów, którzy sprzedają swoje produkty. Microsoft jest tak ogromny, że sprzedaje swoje produkty poprzez kanał dystrybucyjny do sprzedawców (re-sellerów), którzy z kolei sprzedają je do użytkowników końcowych.
Producent musi podać datę, po której przestanie dostarczać aktualizacje dla swojego oprogramowania. Ustalenie, jak długo Twoje oprogramowanie będzie wspierane, określi, jak długo będzie funkcjonalne, zanim będziesz musiał kupić kolejne wersje. Może to wpłynąć na decyzję o tym, w które oprogramowanie zainwestujesz.

Oprogramowanie podejrzane, niebezpieczne i szkodliwe

Istnieją tysiące stron internetowych sprzedających oprogramowanie, wiele z nich oferuje znaczne oszczędności w porównaniu z oficjalnymi źródłami. Jednak oprogramowanie nabyte z wątpliwych źródeł może być podrobione i nielicencjonowane. Możesz ryzykować otrzymanie kodu, który nie działa lub nie otrzymać kodu w ogóle. Twoje oprogramowanie może być gorszej jakości i nie być w stanie otrzymać stałego wsparcia, istnieje również duże prawdopodobieństwo, że będzie zawierać złośliwe oprogramowanie.
Wiele programów można pobrać za darmo i chociaż niektóre z nich są w pełni funkcjonalne, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że często istnieje ukryty koszt lub haczyk. Większość darmowych produktów zbiera Twoje dane i sprzedaje je reklamodawcom, inne dają ci kilka podstawowych funkcji, a następnie pobierają opłaty za wszystkie dodatkowe. Inne darmowe lub podejrzane pliki do pobrania można znaleźć na zagraconych stronach internetowych, które mogą zawierać mylące przyciski „pobierz teraz”, które zmuszają użytkowników do instalowania różnych podejrzanych programów. Czasami, wraz z wybranym programem, w tle podstępnie pobierane jest niechciane oprogramowanie. Jest ono znane jako bloatware, foistware i adware. Obejmuje ono paski narzędzi wyszukiwarek, odtwarzacze multimediów i przeglądarki internetowe.
Te „potencjalnie niechciane programy” są zaprojektowane tak, aby zarabiać pieniądze dla dewelopera lub witryny pobierania. Jednak zajmują one również miejsce, co spowalnia komputer i może zagrażać Twojej prywatności. Są uciążliwe, trudne do pozbycia się, a także mogą być nośnikiem wirusów i złośliwego oprogramowania.

Aplikacje mobilne

W przypadku aplikacji na smartfony i tablety, pomimo istnienia wielu stron internetowych oferujących oprogramowanie, rada jest prosta – należy instalować na urządzeniu wyłącznie aplikacje z renomowanego sklepu z aplikacjami. Pobieranie aplikacji z innych miejsc jest najczęstszym sposobem uzyskania wirusa.
Oficjalne sklepy z aplikacjami zapewniają dostęp do tysięcy aplikacji (apps), które przed udostępnieniem do pobrania zostały zweryfikowane i zatwierdzone przez producenta. Jest bardziej prawdopodobne, że są one wolne od wirusów i spełniają wytyczne dotyczące treści. Aplikacje instalowane bezpośrednio ze strony internetowej i innych sklepów z aplikacjami mogą być naszpikowane złośliwym oprogramowaniem, a telefon lub tablet może być skonfigurowany tak, aby blokować tego typu instalacje.