O menadżerach haseł

Często spotykamy się z zaleceniem o konieczności używania w przypadku naszych kont internetowych haseł, które wykazują się znaczącą siłą oraz oryginalnością. Te właściwości stają się szczególnie istotne w kontekście naszych kluczowych kont, takich jak skrzynki pocztowe, usługi bankowości elektronicznej czy profile na platformach społecznościowych.
W zestawieniu z faktem, iż każdy z nas jest posiadaczem wielu kont internetowych, stworzenie niepowtarzalnych kodów dostępu, a tym samym ich zapamiętanie, może okazać się zbyt trudne.
Jeśli potrzebujesz pomocy w zapamiętaniu wszystkich swoich haseł, to menedżer haseł może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
Menedżer haseł (tę rolę może pełnić również Twoja przeglądarka internetowa) pomoże Ci bezpiecznie przechowywać wszystkie dane niezbędne do logowania, więc nie musisz martwić się ich zapamiętywaniem. Pozwoli Ci to, tym samym, na używanie unikatowych, silnych haseł do wszystkich ważnych kont (zamiast wielokrotne używanie tego samego hasła, czego nigdy nie należy robić).
Dodatkowe zalety menedżerów haseł to:
  • możliwość synchronizacji Twoich haseł na różnych urządzeniach, ułatwiająca logowanie, niezależnie od tego, gdzie jesteś i jakiego sprzętu używasz;
  • pomoc w wykrywaniu fałszywych stron internetowych, co może ochronić Cię przed atakami typu phishing (menedżer hasła nie zadziała na fałszywej stronie logowania);
  • informacja o ponownym użyciu tego samego hasła w różnych serwisach;
  • powiadomienie, w przypadku pojawienia się hasła w wycieku danych, które powiadomi Cię, czy istnieje konieczność zmiany danych do logowania;
  • możliwość równoczesnego wykorzystywania w różnych systemach operacyjnych (ten sam menedżer haseł możesz wykorzystać zarówno w telefonach z systemem IOS jak i komputerach z systemem Windows).

Zapisywanie haseł w przeglądarce

Kiedy logujesz się na swoje konta internetowe, większość przeglądarek (takich jak Chrome, Safari i Edge) zaoferuje Ci zapisanie haseł do Twoich kont. Pamiętaj, że bezpiecznie możesz zapisać swoje hasło tylko w przypadku, kiedy korzystasz ze swojego prywatnego sprzętu lub posiadasz oddzielne konta dla każdego z użytkowników.
Pamiętaj, że zawsze powinieneś upewnić się, że używasz najnowszej wersji swojej przeglądarki, systemu operacyjnego i dbasz o systematyczną aktualizację.

Zapisywanie haseł na wspólnych komputerach

Jeśli korzystasz z ogólnodostępnych komputerów znajdujących się poza domem (na przykład na uczelni lub w bibliotece), nigdy nie powinieneś zapisywać swojego hasła w przeglądarce.
Również w przypadku współdzielenia sprzętu komputerowego z innymi współpracownikami lub rodziną, warto dokonać analizy, kto oprócz nas będzie miał dostęp do wszystkich znajdujących się na urządzeniu informacji, a tym samym do zapisanych przez nas haseł. Najbezpieczniejszymi z rozwiązań będą:
  • upewnienie się, iż każda osoba korzystająca ze wspólnego sprzętu posiada swoje własne konto użytkownika;
  • każdorazowe wylogowanie się z konta użytkownika, po zakończeniu pracy przy komputerze.

Korzystanie z menedżerów haseł

Menedżer haseł to aplikacja, która przechowuje wszystkie dane logowania, dzięki czemu nie trzeba ich pamiętać. Możesz zainstalować ją na swoim smartfonie, tablecie lub w komputerze. Po zalogowaniu się do menedżera haseł przy użyciu hasła „głównego” (master password), wygenerowane i zapamiętane zostaną hasła do Twoich wszystkich kont internetowych. Wiele z menedżerów haseł może również automatycznie wprowadzać dane logowania do stron internetowych i aplikacji, co zwolni Cię z obowiązku każdorazowego uzupełniania tych elementów.
Na rynku dostępnych jest wiele typów menedżerów haseł. Pośród nich znajdziemy aplikacje zarówno płatne jak i darmowe. W przypadku rozwiązań bezpłatnych możemy spotkać się z ograniczeniami pewnych funkcjonalności, dostępnych tylko w wersjach premium. Przed wyborem menedżera haseł, warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz dostępnymi recenzjami, co pomoże nam w wyborze rozwiązania skrojonego pod nasze potrzeby.
Jeśli jesteś użytkownikiem systemu MacOS, możesz skorzystać z Keychain, który spełnia funkcje menedżera haseł i jest wbudowany w system operacyjny.

Ochrona menedżerów haseł

Warto również podjąć kroki w celu ochrony swojego konta menedżera haseł, co w konsekwencji może przysporzyć Ci następujących problemów:
  • jeśli zapomnisz „głównego” hasła do menedżera haseł, nie będziesz mógł uzyskać dostępu do innych danych logowania;
  • jeśli cyberprzestępca uzyska dostęp do Twojego konta menedżera haseł, automatycznie stanie się posiadaczem wszystkich haseł, wykorzystywanych przez Ciebie w celu zalogowania się do poszczególnych serwisów.
Mając to na uwadze, rekomendujemy:
  • Włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie aplikacji menedżera haseł. Nawet jeśli cyberprzestępca pozna hasło główne, to nadal nie będzie w stanie uzyskać dostępu do Twojego konta.
  • Wybierz silne hasło „główne”, aby kontrolować dostęp do konta menedżera haseł (na przykład używając trzech losowych słów). Pamiętaj, że nie możesz przechowywać tego hasła w samym menedżerze haseł, więc jeśli masz trudność z jego zapamiętaniem, zapisz je w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem wzroku.
  • Systematycznie wykonuj aktualizacje Twoich aplikacji, w tym menedżera haseł.